Czy każdy lekarz musi być ubezpieczony?

Lekarze są potrzebni, ponieważ to oni mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również życie wielu osób. Ich wiedza oraz doświadczenie są w stanie sprawić, że wiele schorzeń zostaje wyleczonych. Specjaliści muszą pamiętać o posiadaniu obowiązkowe ubezpieczenia OC. Szczególnie jeżeli ktoś ma zamiar prowadzić indywidualną praktykę lekarską. Oto najważniejsze informacje na temat obowiązkowe ubezpieczenia OC dla medyków.

Jak uniknąć strat finansowych?

Dużo mówi się o błędach lekarskich, które doprowadzają do częściowej lub całkowitej utraty zdrowia. Co więcej, niektórzy pacjenci tracą życie! Sytuacje są przykre, ale powodują one wysuwanie roszczeń w stosunku do lekarzy, którzy muszą pogodzić się z roszczeniami pacjentów, jakie tyczą się wypłaty odszkodowania finansowego. Ich wysokość może okazać się dużym obciążeniem. Mogą one nie być nawet w zasięgu ręki.

To właśnie dlatego ważne są obowiązkowe ubezpieczenia dla lekarzy, dzięki czemu nie trzeba będzie myśleć o tym, skąd wziąć pieniądze, aby pokryć roszczenia finansowe. OC dla medyków jest obowiązkowe zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Lekarze są potrzebni, ponieważ to oni mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również życie wielu osób

Zabezpieczenie potrzeb pacjentów

Może ktoś nie zgadzać się z tym, że OC jest obowiązkowe. Tym bardziej że może to generować dodatkowe koszta. Aczkolwiek, na taką polisę należy spojrzeć jako na zabezpieczenie potrzeb pacjentów. Na wypadek popełnienia błędu medycznego przez lekarza. Niezależnie od tego czy medyk prowadzi działalność indywidualną, czy grupową, należy posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Lekarze mogą posiadać również umowę o pracę, jeżeli pracują w wybranej przez siebie placówce medycznej. W takim przypadku nie muszą wykupywać OC. Chociaż można rozważyć zakupienie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, która jeszcze lepiej będzie pomagać w przypadku popełnienia błędu przez lekarza. W dokumencie z 29 kwietnia 2019 roku określone są minimalne sumy gwarancyjnej. Jeżeli będzie taka potrzeba, lekarz może zdecydować się na polisę z większą sumą gwarancyjną.

Kto płaci za błąd medyczny?

Dlaczego lekarz pracujący na umowę o pracę w placówce medycznej powinien pomyśleć o wykupieniu dodatkowej ochrony? Może się bowiem okazać, że szpital, przychodnia, itd. będzie chciał obciążyć kosztami samego lekarza. Chcąc uniknąć wykładania określonej kwoty pieniędzy z własnej kieszeni, lepiej mieć owe OC, które będzie w stanie pokryć roszczenia finansowe pacjentów.

Lekarze są potrzebni, ponieważ to oni mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również życie wielu osób

Co w przypadku lekarzy zatrudnionych na kontrakt? Odpowiedzialność finansowa spoczywa po obydwu stronach. Tzn. odszkodowanie płaci placówka medyczna, ale ma ona prawo ubiegać się od lekarza o zwrócenie części kosztów. W jakiej sumie? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie zdarzeniem się będzie miało do czynienia. Im poważniejszy błąd medyczny i uszczerbek na zdrowiu, tym żądania placówki medycznej wobec lekarza będą poważniejsze.

Komu wypłaca się odszkodowanie?

Jeżeli dojdzie do błędu medycznego, który spowoduje utratę zdrowia, odszkodowanie zawsze wypłacane jest bezpośrednio pacjentowi. Co gdy dojdzie do śmierci pacjenta? O odszkodowanie ubiegać się może jego rodzina, np. mąż, żona, dzieci lub inne osoby, które dodatkowo mogą ucierpieć na skutek śmierci danej osoby. Przykładową sytuacją jest wtedy, gdy zmarła osoba była jedynym żywicielem rodziny. Jak więc widać, nie można zapominać o posiadaniu takiego ubezpieczenia OC dla lekarzy.

About the Author

You may also like these