Ubezpieczenie OC dla lekarzy, czyli fundament w branży medycznej

Realizowanie zawodu lekarza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjentów. Aby zapewnić należytą ochronę pacjentom oraz zabezpieczyć lekarzy przed skutkami finansowymi ewentualnych błędów, polskie prawo wprowadziło obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest ono jedną z najważniejszych zasad, jaką muszą respektować lekarze realizujący swój zawód.

Dlaczego OC dla lekarzy jest obligatoryjne?

Obowiązek posiadania OC dla lekarzy wynika tak naprawdę z przepisów ustawy o działalności leczniczej oraz prawa medycznego. Jego celem jest przede wszystkim ochrona pacjentów przed skutkami potencjalnych błędów medycznych oraz zapewnienie lekarzom zabezpieczenia przed szeroko pojętymi roszczeniami finansowymi. Zawód lekarza niesie ze sobą relatywnie spore ryzyko popełnienia błędu, nawet w przypadku działania zgodnego z bieżącą wiedzą i procedurami medycznymi. Ubezpieczenie OC znacząco niweluje ryzyko finansowe związane z koniecznością wypłaty odszkodowania pacjentowi lub jego rodzinie. W razie wystąpienia szkody to ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek pokrycia kosztów odszkodowania, chroniąc tym samym lekarza przed bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi (https://ocmedyczne.com.pl/dlaczego-ubezpieczenie-odpowiedzialnosci-cywilnej-jest-kluczowe-dla-lekarzy/). W praktyce obowiązkowe OC jest więc nie tylko wymogiem prawnym, lecz także cennym elementem budowania zaufania pacjentów do systemu ochrony zdrowia. OC dla lekarzy chroni osoby pracujące w tym zawodzie przed wpadnięciem w finansowe tarapaty, dlatego jest niebywale istotne.

Obowiązek posiadania OC dla lekarzy wynika tak naprawdę z przepisów ustawy o działalności leczniczej oraz prawa medycznego.

W jaki sposób ubezpieczenie OC może pomóc lekarzom?

Polisa OC dla lekarzy obejmuje szeroko pojęte szkody osobowe i majątkowe wyrządzone pacjentowi w związku z wykonywaniem czynności zawodowych. Może to dotyczyć błędów diagnostycznych, nieodpowiednio przeprowadzonych zabiegów, powikłań po leczeniu, a nawet przypadkowych zdarzeń, do których zaliczamy chociażby nieumyślne uszkodzenie mienia pacjenta w trakcie wizyty. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami minimalna suma gwarancyjna w przypadku obowiązkowego OC dla lekarzy wynosi równowartość 75 000 euro w odniesieniu do pojedynczego zdarzenia oraz 350 000 euro dla wszystkich szkód w okresie obowiązywania polisy. Warto jednak mieć na uwadze, że w wielu przypadkach minimalne sumy mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza w sytuacji prowadzenia bardzo zaawansowanych zabiegów lub leczenia w wysokospecjalistycznych dziedzinach medycyny. Dlatego warto zadbać o to, aby wybrać możliwie jak najlepszą i najskuteczniejszą polisę. 

Jak wybrać odpowiednią polisę OC dla lekarzy?

Wybór ubezpieczenia OC powinien być dostosowany do specyfiki pracy lekarza oraz rodzaju realizowanej działalności medycznej. Bardzo istotne jest, aby polisa spełniała wymogi prawne, lecz jednocześnie oferowała odpowiednio szeroki zakres ochrony. Dzięki temu osoby pracujące w branży medycznej będą miały zapewnione należyte bezpieczeństwo. Lekarze pracujący w publicznych placówkach nierzadko mają zapewnione OC w ramach zatrudnienia, jednak prowadząc własną działalność, muszą na własną rękę zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Przy wyborze polisy pamiętaj o tym, aby obowiązkowo zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, zakres terytorialny oraz potencjalne wyłączenia odpowiedzialności. Warto również rozważyć rozszerzenie ochrony o szkody wynikające z działań poza Polską – jest to bardzo istotne dla lekarzy świadczących usługi za granicą lub uczestniczących w międzynarodowych misjach medycznych. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na polisie, bo w przypadku lekarzy jest ona szczególnie istotna.

About the Author

You may also like these